News

Czy programy do gabinetu lekarskiego są bezpieczne?

2019-02-05 10:31:44

Z lekarzami współpracujemy już od paru lat, dlatego doskonale znamy ich specyfikę pracy. Obawy i problemy, które dotykają ich każdego dnia, nie zawsze związane są z niesieniem pomocy, a wręcz przeciwnie, najczęściej są to wątpliwości na temat aktualności, zabezpieczeń czy też nowych Rozporządzeń Ministerstwa Zdrowia.

Pytań, które lekarze zadają nam na temat Elektronicznej Dokumentacji Medycznej(EDM), czy samego systemu eRUM.pl, jest naprawdę dużo, więc postanowiliśmy postarać się odpowiedzieć na te najczęściej zadawane.

Czy aplikacja pracująca w "chmurze" jest bezpieczna? Pytanie to występuje na tyle często, iż postanowiliśmy napisać kilka zdań aby rozwiać Państwa wątpliwości dotyczące EDM.
Niejednokrotnie słyszy się o włamaniach na dyski chmurowe, wykradnięciu danych klientów, baz emailowych i tym podobnych. Tak, jest to prawda, takie wypadki się zdarzają ale są to pojedyncze przypadki. Pojawiają się więc pytania. Czy nasze dane są bezpieczne? Czy naprawdę mamy się czego obawiać? Jak się uchronić przed atakami hackerów?

Nikt nigdy nie będzie w stanie zagwarantować nam 100% bezpieczeństwa danych, ale możemy robić wszystko, aby było ono jak największe. Jednym z najważniejszych zabezpieczeń jest protokół "SSL" czyli szyfrowy proces logowania do aplikacji, dwustopniowa weryfikacja dostępu, certyfikaty zabezpieczeń jak i ciągły monitoring wraz z kontrolą ruchu sieciowego w chmurze. Serwery na których znajduje się aplikacja, posiadają ogrom zabezpieczeń nie tylko związanych z samą aplikacją ale i również zabezpieczeniem serwerowym.

Tak więc z jednej strony widzimy iż nasze dane są zabezpieczone, a jak to wygląda ze strony użytkownika ?

Często spotykane zapisywanie loginów i haseł na komputerze, bądź bezpośrednio na stronie przeglądarki, nie jest na pewno najlepszym sposobem zabezpieczenia. Nie wylogowywanie się ze swojego konta i odchodzenie od włączonego sprzętu również nie zapewni najlepszej ochrony danych a jak wiadomo Rozporządzenia związane z EDM nakładają coraz to większy nacisk na zabezpieczenie danych którymi administrujemy. Także przypominamy, zawsze pamiętajmy o tym aby dbać o takie szczegóły jak nie zostawianie zalogowanego, nie zablokowanego, komputera, otwartej karty pacjenta na monitorze w momencie jak musimy od niego odejść bądź osoba niepowołana może uzyskać do nich wgląd. To w Państwa, jak i Naszym obowiązku jest dbałość o spełnianie wszelkich możliwych kroków, związanych z zabezpieczeniem zgromadzonych danych, tak aby nie dostały się w niepowołane ręce.

WYMIANA
ELEKTORNICZNEJ DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ


Obowiązek od 1 lipca
Następny Wróć

Rozpocznij korzystanie z programu eRUM do gabinetu już teraz.

Wystarczy zamówić eRUM i zalogować się do programu z dowolnego miejsca i urządzenia.

ZAMÓW eRUM