News

Co z tą medycyną?

2019-02-12 19:41:39

Ostatnimi czasy, spotykamy się z niepokojem ze strony Świadczeniodawców w sprawach związanych z pojawiającymi się kolejnymi nowościami MZ i CSIOZ. Jako że nie wszyscy śledzący nasz profil są związani z medycyną, o tyle wszyscy korzystamy z usług medycznych, stąd postanowiliśmy w pewnym stopniu uświadomić część z Państwa, iż mając na uwadze powyższe, zawód lekarza nie jest taki łatwy jak by się mogło wydawać.

Poza nieustannym poszerzaniem wiedzy medycznej, oraz maksymalnemu poświęceniu podczas leczenia chorych, personel medyczny często nie usłyszy nawet "dziękuję" za to co robi. W erze wszechobecnego cięcia kosztów, kiedy to ekonomiści wraz z ministrami nadzorują oraz wyliczają Systemowi Opieki Zdrowotnej każdą minutę na leczenie pacjenta, gdzie dodatkowo często ceny za punkt danego produktu rozliczeniowego są zmniejszane zamiast ich zwiększania. Patrząc na to wszystko, lekarz nie jest w stanie poświęcić pacjentowi tyle czasu ile jest to niezbędne.

Całość powoduje powstanie negatywnego efektu, dzięki któremu lekarze oraz Narodowy Fundusz Zdrowia mają tak złą opinię w ocenie środowiska publicznego. Dodatkowym czynnikiem który na to wpływa są pieniądze, które Ministerstwo ustala na leczenie jednego pacjenta ze zdiagnozowaną konkretną jednostka chorobową. Dobrym przykładem są tutaj świadczenia związane z tomografią komputerową, gdzie mimo posiadanego specjalistycznego sprzętu, czasami za setki milionów złotych, Świadczeniodawcy nie są w stanie świadczyć wysokospecjalistycznych usług przez wzgląd na ograniczenia kontraktowe czy ty też niemożliwość wykorzystania tego samego sprzętu do świadczeń na fundusz jak i prywatnych, gdzie to pacjent świadomie podejmuje decyzję i chciałby opłacić dany zabieg. Z drugiej strony często jest tak, że lekarz nie ma możliwości profesjonalnie zająć się swoimi pacjentami, ponieważ tych pacjentów jest zbyt dużo w porównaniu do ilości dostępnych lekarzy.

Sytuacje, z którymi spotkaliśmy się nie raz, gdzie lekarz po kilku dniach od wizyty nie poznał pacjenta i nie pamiętał istotnych ustaleń dotyczących dalszych metod leczenia, mają miejsce cały czas. Dodatkowo zastanawiamy się, jak lekarze mają prawidłowo leczyć swoich pacjentów jeżeli sami pracują ponad swoje siły? Kolejne dyrektywy, regulacje Ministerstwa również nie pomagają a często wprowadzają zakłopotanie. Wprowadzane są zmiany, na które gabinety lekarskie jak i przychodnie nie są w większości gotowe. Wprowadza to nieustanny chaos i uzasadnione obawy całego personelu.

Pojawia się pytanie, jak lekarze mają w takiej sytuacji dobrze leczyć swoich pacjentów?

Dla Nas jest to sytuacja nie do pomyślenia, i jako dostawcy oprogramowania medycznego wspierającego Świadczeniodawców, dostrzegamy coraz to większą potrzebę kompletnej reorganizacji Systemu Ochrony Zdrowia.

Zdajemy sobie również sprawę, iż jest to związane z podjęciem niełatwych decyzji ze strony osób sprawujących władzę w naszym kraju, nie mniej należy pamiętać iż siła leży zawsze w jednostce. Mimo wszystko podziwiamy cały personel medyczny za trud i poświęcenie na rzecz poprawy zdrowia pacjentów.

Robicie świetną robotę!

WYMIANA
ELEKTORNICZNEJ DOKUMENTACJI MEDYCZNEJ


Obowiązek od 1 lipca
Następny Wróć

Rozpocznij korzystanie z programu eRUM do gabinetu już teraz.

Wystarczy zamówić eRUM i zalogować się do programu z dowolnego miejsca i urządzenia.

ZAMÓW eRUM